HAVELSAT-Küp Uydusu Fırlatmaya Gün Sayıyor

Avrupa Birliği QB50 projesi kapsamında geliştirilen HAVELSAT, uzaya fırlatılmak için gün sayıyor. HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ‘nin ortak çalışması ile testlerden geçen HAVELSAT ve BeEagleSat küp uydularının 2016 yılının son çeyreğinde fırlatılması planlanıyor.
 
HAVELSAT ve BeEagleSat  uyduları, Belçika'da yerleşik von Karman Enstitüsü (VKI) tarafından yürütülen Avrupa Birliği FP7 projesi 50 küp uyduluk QB50’nin  parçaları olma özelliğini taşıyor.  QB50 projesi kapsamında akademik kurumlar tarafından geliştirilen küp uyduların termosfer tabakasına yerleştirilmesi ile yerinde çok noktadan ortam ölçümleri yapılması, yapılan ölçümlerin Dünya'nın farklı yerlerinde bulunan yer istasyonları tarafından toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması amaçlanıyor. Bu yeni ölçümlerle mevcut termosfer modellerinin iyileştirilmesi de hedefleniyor.

Uyduların FRR (Uçuş Hazırlık Gözden Geçirme)testleri tamamlandı ve fırlatma için QB50 ekibine Haziran ayı içerisinde teslim edilecek. Uyduların 2016 yılının son çeyreğinde bir roketle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi ve yörüngeye yerleştirilerek görevlerine başlaması planlanıyor.

Kayıt: 2.6.2016
Güncelleme:5.9.2016