HAVELSAN A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşudur.
HAVELSAN A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşudur.

Pardus Dönüşüm Projesi

PARDUS, İsmini Anadolu Parsı (panthera pardus tulliana) dan alan millileştirilmiş işletim sistemidir. TÜBİTAK tarafından ilk versiyonu 2003 yılında piyasaya sürülen PARDUS özgün işletim sistemi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluşmuştur. Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncellenen yüksek performanslı, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu yüksek güvenlikli bir işletim sistemidir.
Millileştirilmiş işletim sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılması adına TÜBİTAK ile işbirliğine giden HAVELSAN, 09 Eylül 2016 tarihinde imzalanan anlaşma ile resmi Kurumsal Dönüşüm Ortağı oldu.
         

HAVELSAN, öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlı ortaklarına, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kurumlardaki PARDUS dönüşüm çalışmalarını yürütecektir. Projeler için kurulan PARDUS’un bakım ve yeni özelliklerinin geliştirilmesi konusunda da HAVELSAN TÜBİTAK ULAKBİM ile birlikte çalışmalar yürütecektir. Öncelikli kurumların ardından PARDUS, diğer kamu kurumlarında da PARDUS dönüşüm çalışmalarını yürütecektir.


 

Kayıt: 13.3.2017
Güncelleme:27.12.2017